Tatry v literatúre

Digitálna knižnica

  • Zväčšiť veľkosť písma
  • Predvolená veľkosť písma
  • Zmenšiť veľkosť písma

LAMBL, DUŠAN VILÉM (1824-1895)

Tlačiť
Obsah článku
LAMBL, DUŠAN VILÉM (1824-1895)
Zápisky cestujúceho po Slovensku
Celý článok
Za pseudonymom autora článku Vilém Dušan sa ukrýva český lekár MUDr. Vilém Dušan Lambl, blízky priateľ českej spisovateľky B. Němcovej. Svoje zážitky opísal v listoch a  publikoval v periodiku Poutník. Urobil to tak inšpirujúco, že Božena Němcová (1820-1862) si pri svojich cestách na Slovensko neraz povzdychla: „Jestli se plán nezmění, nebude z cesty na Kriváň nic." (Ž. Rottovej, 7.9.1852) a o rok neskôr: „Ráda bych na Kriváň..." (Ž. Rottovej, 17. 5.1853). Nikdy sa jej tento sen nesplnil i keď pri poslednej návšteve Sliača bola pevne odhodlaná vycestovať do Liptovského Mikuláša a odtiaľ do Tatier: „Ráda byla bych před dvěma léty, když jsem na Slovensku byla, do Liptova a Sv. Mikuláše se podívala a vašnosti při té příležitosti navštívila..." (M. M. Hodžovi, 22.8.1858). Svoj slovenský pobyt musela vtedy ako podozrivá „persona non grata" predčasne ukončiť a vrátiť sa do Prahy skôr, ako sa jej podarilo zámer uskutočniť. Do konca života ostalo Slovensko pre túto českú spisovateľku „zemou zasľúbenou".
Dvadsaťdvaročný medik Dušan Lambl podnikol spolu s bratom prázdninovú cestu po Slovensku roku 1846. Z Prahy vycestovali 29. júla 1846, v nedeľu 11. augusta prekročili hranice Slovenska (vtedajšieho Uhorska). Navštívili Trenčín, Trenčianske Teplice, Martin, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Banskú Bystricu (navštívili Andreja Sládkoviča, ktorý ich sprevádzal na Sliač), Hornú Lehotu (stretli sa so Samom Chalupkom), Tisovec, Nandráž, Slovenskú Ľupču, Revúcu, Červenú Skalu, vystúpili na Kráľovu hoľu, vrátili sa cez Vernár, Lučivnú a Liptovský Hrádok do Liptovského Mikuláša. Z Hrádku podnikli povestnú vychádzku na Kriváň. S odporúčajúcimi listami z Prahy navštívili mnohých slovenských vzdelancov, stretávali sa s ľuďmi. Svoju cestu Lambl podrobne popísal v cestovnom denníku. Chlapci túžili po prudkých vnemoch, dobrodružstvách, boli odhodlaní na všetko a krajina ktorou prechádzali v nich vyvolávala mladistvé nadšenie a očarenie.
Xerokópia celého rozsiahleho článku z prameňa, ktorý sa nachádza v zbierkach Štátnej knižnice v Prahe, je k dispozícii v Podtatranskej knižnici v Poprade. Do tatranskej digitálnej knižnice vyberáme len state týkajúce sa podtatranskej oblasti, vrátane prvého príchodu Lamblovcov z Turca do Liptova a výstupu na Kráľovu hoľu, odkiaľ mali nádherný výhľad na Tatry... Keďže ide o archaický český text a pravopis (w namiesto v, au namiesto ou ap.) ale zároveň so živým a - domnievame sa - aj pre súčasného čitateľa zaujímavým obsahom, ktorý akoby otváral dvere do živej minulosti - tak s úmyslom uľahčiť slovenskému čitateľovi recepciu, výnimočne ho predkladáme v slovenskom preklade.


 


Copyright © 2020 Tatry v literatúre. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je bezplatný softvér uvoľnený pod licenciou GNU/GPL.