Tatry v literatúre

Digitálna knižnica

  • Zväčšiť veľkosť písma
  • Predvolená veľkosť písma
  • Zmenšiť veľkosť písma
Úvod Slovenská literatúra Cestopisy, publicistika, korešpondencia HAĽAMOVÁ, MAŠA (1908-1995) - Strana 3

HAĽAMOVÁ, MAŠA (1908-1995) - Strana 3

Tlačiť
Obsah článku
HAĽAMOVÁ, MAŠA (1908-1995)
Z tatranskej korešpondencie
Ešte o katastrofe vo Važci
Prv ako ľahol popolom
Cesta za inšpiráciou
V tatranských kúpeľoch
Prasila prírody
Básnik sám doma so svojou poéziou
Vianočné reflexie
Tatranské miniatúry
Margite Figuli
Zo spomienok na vojnové roky v Tatrách
Celý článok

 

Ešte o katastrofe vo Važci

1. Hej, pod Kriváňom...

V malých chalúpkach, dôverne pričupených k zemi, skrýva sa mnohé bohatstvo. Staré maľované truhly sú naplnené výšivkami, voňavým plátnom. Každý kúsok - to je čisté, rýdze ľudové umenie. Strakaté, bachraté periny, vysoko k povale nastlaté - čo to znamená pre važtiansku ženičku, koľko strádania a tvrdej práce!

Na krivánskych lúkach veselo šla práca senoseči. Boh bol milostivý. Horúce júlové slnce menilo trávu na voňavé seno. Ale to isté milostivé slnko vysušilo aj šindľové strechy a drevené chalúpky Važca. A v ten strašný deň piatku červený jazyk plameňov našiel bohatú potravu.

Za poludnie ľahol Važec popolom. Milý, svojrázny Važec!

A kým prišli z lúk, od sena, nenašli viac svojich domcov, ba mnohá žena ani nevedela, kam sa jej podelo dieťa. - Jediné robotné šaty, čo na sebe mali...

Tri hodiny pred očami defilovali rady červených plameňov, strhujúc strechy za príšerných zvukov dobytka, praskotu šindľov a eternitu, za náreku mužov i žien. A pomoci nebolo žiadnej. Veľký žiar nepripustil ľudí k dedine. Vo Váhu váľali sa periny, postele, rôzne i nepotrebné veci, ako ich tam v náhlosti nahádzali, ale ani vody nestačilo. Vyschnuté jarčeky slepo sa vinuli a svietili pomedzi rozžeravené kamene. Tak všetko, všetko do zniku skazu vzalo.

Ako sme sa blížili od stanice - v piatok poobede, keď pohroma dostupovala k vrcholu, prvý mi padol do očí dom akademického maliara Jana Hálu. Nedávno postavený, s utešeným ateliérom plným obrazov pripravených na výstavu. Všade okolo zúril požiar, jediná malá záhradka pred jeho domom vzdorovala ešte plameňom. Majster, ktorý tu už osem rokov pracuje a verne zobrazil krásu i biedu Važca, s celou jeho intímnou poéziou, stál na prahu a plakal. Nie nad sebou, ale nad originálnym Važcom plným ľudového umenia. Nad Važcom, ktorého už nebude.

Chceme veriť, že sa štát postará o znovu vybudovanie dediny i o ožobráčených ľudí, ba veríme, že sa každý jednotlivec pripojí k pomoci, ale ťažko mi veriť, že to bude ešte kedy Važec taký, akým sme ho poznali a aký sme ho radi mali.

Ešte horší ako deň požiaru, je deň nedele. Z pohoreniska sa ešte kde-tu dymí a dva kostoly k nebu čnejú smutnými vežami. - Vo veľkom evanjelickom kostole koná sa trúchla bohoslužba. Radostný šuchot naškrobených opliecok - je ten tam. Ľudia v roztrhaných halenách, začernení od dymu spínajú zúfalé ruky. Kňaz teší, povzbudzuje, sám nemá, kde by hlavy sklonil.

Po prvej panike prichádza zúfalstvo z otázky budúcnosti. Pomedzi ostatky domov prechodia húfy zvedavcov a návštevníkov z okolia. Ženy sedia pri ohorených pivniciach, zachraňujú zbytky zemiakov. Ale je toho málo čo zostalo, hrozne málo. Deti naťahujú rúčky k hosťom, žobrú. Bojím sa. Pri takom veľkom nešťastí mnohé demoralizuje ľud.

K večeru vracia sa dobytok z paše. Kravy sa boja medzi zhorené domy. Tam, kde stáli prv maštale, priväzujú ich na noc k vozom, tí šťastnejší, ktorým aspoň to ostalo. Ženy vychodia na ulicu, volajú kravy k sebe, ale len žalostné ručanie ozýva sa z každej strany. A v tých inak bezvýrazných kravských očiach zračí sa úžasný strach a hrôza.

 

Hej, pod Kriváňom,

tam je krásny svet...

 

Ba, či táto pieseň priľahne ešte kedy k srdcu Važca? Či pôjdu ešte dievky zasneženou ulicou s kúdeľou a polienkom pod pazuchou na priadky?

Nezachová sa svojráz, prídu nepriaznivé vplyvy. Nad týmto plačeme my, ktorí sme milovali krásny Važec, tak jedinečne prirastený k Tatrám a našim srdciam.

  


Copyright © 2020 Tatry v literatúre. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je bezplatný softvér uvoľnený pod licenciou GNU/GPL.